Oprawki okularowe – jak je dobrać do kształtu twarzy?

Okulary przede wszystkim poprawiać powinny jakość widzenia. Jednak w okularach należy też dobrze wyglądać. Muszą być zatem właściwie dopasowane do kształtu twarzy. Oznacza to, że oprawki na okulary nie mogą być dobierane w sposób przypadkowy. Czym kierować się przy ich wyborze?

Twarz kwadratowa

Kwadratowy kształt twarzy charakteryzuje się dość mocno zarysowaną szczęką, szerokim czołem oraz wyrazistymi policzkami. Dlatego w przypadku kwadratowej twarzy najlepszym wyborem będą oprawki lekko zaokrąglone. Takie oprawki na okulary powinny mieć również owalny kształt. Dzięki takim oprawkom złagodzone zostaną kanciaste rysy twarzy.

Okulary przede wszystkim poprawiać powinny jakość widzenia

Twarz okrągła

To, co w szczególności charakteryzuje twarz okrągłą, to fakt, że ma ona taką samą wysokość i szerokość. Natomiast szczęka i czoło zarysowane są w sposób delikatny. Jakie oprawki na okulary wybrać w tym przypadku? Dobrym wyborem będą oprawki równe bądź takie, których szerokość jest nieco większa od obrysu twarzy. Pozwoli to na jej optyczne wyszczuplenie i wydłużenie. Osobom z okrągłym kształtem twarzy polecić można również oprawki podłużne oraz prostokątne z szerokimi zausznikami. Ważne, aby miały one prosty i kanciasty kształt.

Twarz owalna

Wiele osób myli twarz owalną z twarzą okrągłą. Tymczasem jest to zupełnie inny kształt. Od razu przyznać tu trzeba, że osoby o owalnym kształcie twarzy mają najmniejszy problem z doborem opraw okularowych. W tym przypadku bowiem idealnie pasują niemal wszystkie oprawki. Pamiętać jednak trzeba o jednej istotnej zasadzie. Oprawki w przypadku twarzy owalnej nie mogą być szersze od jej obrysu.

Twarz prostokątna

Jest to twarz podłużna. Wyróżnia się wysokim czołem oraz kanciastą i szeroką szczęką. Poza tym prostokątny kształt twarzy charakteryzuje się płaskimi policzkami oraz dłuższym nosem. Dlatego w tym przypadku warto sięgnąć po oprawki owalne i prostokątne. Dobrze sprawdzą się również oprawki okularowe z szerszymi zausznikami. Pozwoli to na optyczne poszerzenie twarzy.

wybór oprawek okularowych często nie jest prostym zadaniem

Twarz trójkątna

Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze o trójkątnym kształcie twarzy. Wśród jej głównych cech charakterystycznych wymienić można szerokie czoło i wąską szczękę. W przypadku twarzy trójkątnej ważne jest, aby odpowiednio podkreślić okolice oczu. Dobrym wyborem będą zatem oprawki okularów w kształcie kocich oczu. Alternatywą mogą być oprawki pozbawione dolnej krawędzi.

Jak zatem widać, wybór oprawek okularowych często nie jest prostym zadaniem. Warto zawsze przymierzyć przynajmniej kilka różnych modeli. Pozwoli to na wybór takich, w których na pewno będzie się wyglądać dobrze.