Warto regularnie badać wzrok

Wiele osób nie przywiązuje uwagi do swojego wzroku. Zaczynają się martwić i idą do okulisty tylko wtedy, gdy zauważają konkretne problemy ze wzrokiem. Wtedy, gdy mają świadomość, że ostrość widzenia się pogarsza. Oczywiście udanie się do okulisty w takiej sytuacji jest jak najbardziej potrzebne. Warto jednak badać wzrok o wiele częściej. Regularnie badanie wzroku jest potrzebne, by jakiekolwiek problemy z oczami wychwycić, gdy negatywne zmiany dopiero się zaczynają, nie zaś wtedy, gdy potrzebne jest już konkretne leczenie czy nawet zabieg.

Zdolność do pracy. Przy tych badaniach nie zawsze sprawdza się wzrok

Wiele osób nie przywiązuje uwagi do swojego wzroku

Osoby, które wykonują zawód kierowcy i wiele innych zawodów mają badany wzrok przy każdym przedłużeniu orzeczenia o zdolności do pracy. Bardzo często przy tych badaniach okulista stwierdza jakieś problemy ze wzrokiem, nie na tyle duże jednak, by wydać orzeczenie negatywnie i nie dopuścić do pracy. Zdarza się jednak, że zaleca kontrolę wzorku u okulisty. Nie należy tego bagatelizować, bowiem skoro po badaniu stwierdza, że ze wzrokiem coś się dzieje, to warto udać się do okulisty, by wszystko zdiagnozował i zacząć leczenie. Bardzo często w takiej sytuacji lekarz zapisuje okulary męskie korekcyjne lub damskie. Jeśli sugeruje, by takie wykupić, trzeba to zrobić. Dzięki okularom polepszy się widzenie, ale też i samopoczucie. Problemy ze wzrokiem mogą bowiem powodować uczucie dekoncentracji, bóle głowy, czy chwilowe jej zawroty. Nie każdy ma świadomość, że takie objawy oznaczają, że coś niedobrego dzieje się z oczami. Nosząc okulary regularnie, wiele osób jednak zauważa, że bóle czy zawroty głowy znikają, a samopoczucie się poprawia.

Wzrok warto kontrolować i w razie potrzeby zmieniać okulary

Warto pamiętać, że stwierdzona wada wzroku po jakimś czasie może się pogarszać lub polepszać. Warto więc co jakiś czas kontrolować co się dzieje z oczami, bo – być może – pojawi się konieczność zapisania okularów z mocniejszymi lub słabszymi szkłami. Jeśli więc nosimy już okulary, wizyta u okulisty przynajmniej raz w roku powinna być czymś oczywistym.

Czy warto zastąpić okulary soczewkami?


Alternatywą dla okularów są oczywiście soczewki korekcyjne. Mają jedną ważną zaletę. Nie widać ich. Dla wielu osób – szczególnie dla tych, którzy nie chcą, by inni zobaczyli, że mają problemy ze wzrokiem – jest to sensowne rozwiązanie. Soczewki wymagają jednak więcej starań, między innymi umiejętności przy zakładaniu oraz zdejmowaniu i odpowiedniego przechowywania. Jeśli jednak chcemy mimo wszystko używać soczewek, warto zapytać okulistę o zgodę. Nie w każdym przypadku są one bowiem polecane.