Zdrowe widzenie

Oczy są bardzo ważną częścią każdego żyjącego organizmu. Dzięki nim możemy widzieć piękno świata, podziwiać piękno innych ludzi a także – co najważniejsze – normalnie funkcjonować nie będąc uzależnionymi od pomocy innych osób. Często nie doceniamy zdrowia swoich oczu dopóki nas nie zawodzą i wszystko jest w porządku. W każdej chwili jednak stan ich zdrowia może się zmienić, np. z wiekiem lub na skutek jakiegoś wypadku lecz należy pamiętać, że nie tylko te czynniki decydują o zdrowiu naszych oczu. Ogromne znaczenie w tej kwestii mają również uwarunkowania genetyczne. Chodzi tutaj o dziedziczone wady wzroku jak np. astygmatyzm, krótkowzroczność czy dalekowzroczność.

Wady wzroku – jakie wyróżniamy?

Każde okulary korekcyjne koniecznie muszą być dobrane przez wykwalifikowany personel na podstawie badania refrakcji wzroku, które może przeprowadzić refrakcjonista, optometrysta lub okulista

  • astygmatyzm – osoba z tą wadą widzi obraz nieostry, rozmazany, zniekształcony i nierówny a jest to spowodowane tym, że rogówka oka nie jest symetryczna i zamiast kształtu okrągłego ma kształt przybliżony do takiego jaki ma piłka do rugby. Wada ta może zostać odziedziczona lub może powstać na skutek urazu.
  • krótkowzroczność – polega na dobrym widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko podczas gdy te, które są daleko nie są już tak dobrze widoczne, są rozmazane i niewyraźne. Jest to wada genetyczna.
  • dalekowzroczność – to wada odwrotna do krótkowzroczności a więc przedmioty są dobrze widoczne z daleka a gorzej z bliska. Wada ta może być również dziedziczona i wtedy zostanie wykryta już w młodym wieku, ale jest również jej druga odmiana, która ujawnia się dopiero po 40. roku życia i wtedy nazywana jest prezbiopią.

Oczy są bardzo ważną częścią każdego żyjącego organizmu

We wszystkich wymienionych przypadkach konieczne jest zastosowanie korekcji okularowej. Dla danej wady wzroku dobiera się odpowiednie okulary korekcyjne:

  • astygmatyzm jest korygowany poprzez zastosowanie soczewek cylindrycznych. Wraz z astygmatyzmem może występować również krótkowzroczność lub dalekowzroczność i w tych przypadkach będzie też konieczne zastosowanie mocy sferycznych w ilości dioptrii dostosowanej do stopnia wady wzroku
  • krótkowzroczność koryguje się przez zastosowanie soczewek wklęsłych czyli inaczej rozpraszających, których wartości sferyczne są ujemne, np. -1.25 dioptrii,
  • dalekowzroczność koryguje się poprzez zastosowanie soczewek wypukłych, które skupiają światło a ich wartości sferyczne są dodatnie np. +1,25 dioptrii.

Każde okulary korekcyjne koniecznie muszą być dobrane przez wykwalifikowany personel na podstawie badania refrakcji wzroku, które może przeprowadzić refrakcjonista, optometrysta lub okulista. Nie wolno stosować okularów dostępnych w aptece czy supermarketach ponieważ mogą one jeszcze bardziej pogarszać wady wzroku.